Kool meedias

1.oktoobril oli sünniaastapäev ARMIN TUULSEL

10:55 05. oktoober 2020

1.oktoobril oli sünniaastapäev ARMIN TUULSEL (a-ni 1936 Neumann; 01.10.1907–09.12.1977) – esimesel eestlasest Tartu Ülikooli kunstiajaloo professoril, kunstiteadlasel ja kindlustusarhitektuuri uurijal.

Ta sündis Võrumaal Tsooru mõisa metsaülema pojana. Õppis Tõrva Ühisgümnaasiumis (1921–1924) ja Valga Poeglaste Gümnaasiumis (1924–1927), ühtlasi Valga muusikakoolis viiulimängu. 1927 jätkas õpinguid Tartu Kõrgemas Muusikakoolis viiulierialal. Samal aastal võeti mitmekülgselt andekas noormees vastu ka Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonda, kuid majanduslikest põhjustest tingituna sai ta õpinguid alustada alles 1929. aastal. Peaerialaks valis kunstiajaloo. 1935 omistati talle magistrikraad. Järgnevail aastail täiendas end Rootsis, Hollandis, Belgias, Prantsusmaal, Itaalias. 1942 kaitses Tartu Ülikoolis doktoriväitekirja “Die Burgen in Estland und Lettland” (“Eesti ja Läti kindlused”).

Juba noore üliõpilasena osales ta aktiivselt Eesti Üliõpilaste Seltsi töös, kus hinnati tema noobleid iseloomujooni ja musikaalsust. Teda meenutades rõhutatakse, et vähesed on nii tõsiselt ühte EÜS-i põhimõtetest – Carpe diem! – rakendanud.

Alates 1940. aasta kevadsemestrist töötas Armin Tuulse Tartu Ülikoolis kunstiajaloo õppejõuna, 1942–1944 kunstiajaloo professorina. 1944 emigreerus Rootsi, kus oli esialgu tegev erinevate väljaannete juures. Oli 1952. aastast Stockholmi Ülikoolis dotsent, 1962–1974 Põhjamaade ja võrdleva kunstiajaloo professor. 1966 sai temast Rootsi Kuningliku Kirjanduse, Ajaloo ja Muinasesemete Akadeemia liige.

Pärast Eestist lahkumist ei kaotanud Tuulse sidet kodumaaga. Paguluses tegutses ta algul Balti Uurimisinstituudis kirjavahetajaliikmena, hiljem liikmena. Panustas Eesti Teadusliku Seltsi Rootsis, Eesti Komitee, Eesti Rahvusfondi ja Eesti Rahvusnõukogu tegemistesse.

Tuulse keskendus oma töödes keskaja kunstile, eriliselt paelus teda kindlusarhitektuur. Tema avaldatud tööd Tallinna, Viljandi ja Riia ordulinnustest, Saaremaa kaitsekirikutest ja Pirita kloostrist olid põhjapanevad ning üldist kunstiajaloolist uurimissuunda määravad. Eesti Teaduslik Selts Rootsis aastaraamatus (nr 8, jaan 1980) kirjutatakse: “Tal jätkus huvi ka uuema aja kunstiküsimuste vastu, ümbritsevaid probleeme unustamata. Ta vaateväli oli avar ja silm nägemisergas. Ilmus näitusearvustusi, kunstiraamatute retsensioone, kirjutisi kunsti päevaprobleemidest.” Esimese eestlasest kunstiajaloo professori kirjutised on kokku koondatud kogumikku “Linnad ja lossid” (2013). Armin Tuulse püüdluseks oli eesti kultuuripärandi säilitamine.

Tõrva Gümnaasiumi õpilased jõudsid metsaviktoriinil parimate sekka

10:37 23. aprill 2020

Vaatamata eriolukorrale ja koduõppe tingimustele võttis internetipõhisest RMK metsaviktoriinist osa 10 435 õpilast 241 koolist üle Eesti. Tõrva gümnaasiumi õpilased tulid esikolmikusse.

Tõrva noored taas parimate õpilasleiutajate seas

06:56 23. aprill 2020

Selgunud on mullu detsembris välja kuulutatud riikliku konkursi 42 parimat õpilasleiutajat, kelle mõttelennu ja kätetöö tulemusena valmis 35 põnevat leiutist. Konkursi žürii esimees, Tallinna Reaalkooli tehnoloogiaõpetuse õpetaja Ahti Pent ütles, et tal on hea meel, et meie noored leiutajad oskavad hästi märgata nii enda ümber kui ka laiemalt ühiskonnas lahendamist vajavaid probleeme.

Eriolukord lükkab koolipere mugavustsoonist välja

06:37 23. aprill 2020

Hetkel vabariigis kehtestatud eriolukord on kindlasti keeruline aeg kõikidele eestlastele. Tuleb välja mõelda uusi viise, kuidas lahendada muidu igapäevaseks saanud olukordi ning tegevusi. Üle-eestiliselt on ilmunud artikleid ning lugusid, kuidas õpetajad proovivad kohaneda antud olukorraga ja mõelda välja õppetükke, mida õpilased saaksid iseseisvalt kodus lahendada. Samuti proovivad õpilased suurt kodutööde mahtu hallata ning enda hariduse taset säilitada.

Romet Kivi püstitas Eesti rekordi!

15:29 06. veebruar 2020

4. veebruaril Tartu Ülikooli spordihallis toimunud Martin Kutmani mälestusvõistlustel püstitas tõrvakas Romet Kivi noormeeste U-16 vanuseklassi 300 m jooksus uue Eesti rekordi. Uuteks rekordnumbriteks on 37,58.