Õuesõpe Mulgimaal

13:41 25. september 2023

Looduses olla on hea... taluloomad, tarkuseterad, sügav mets ja salapärased puud... kauge linnulaul, seened, samblad, samblikud...

Tõrva Gümnaasiumi 1.a ja 1.b klassi õpilased käisid septembris Lilli loodusmajas ning läbisid seal õppeprogrammid „Päiv talun“ ja „Päiv mõtsan“. Mõlemal õppeprogrammil õppisime mulgikeelseid sõnu, mängisime ja laulsime mulgi keeles ning tutvusime Mulgimaal olevate kihelkondadega, nende asukohtadega kaardil ja rahvarõivastega eri paigus. 

Talupäeval saime katsuda ja sööta lambaid, kitsi, kanu, hobuseid ja küülikuid. Tutvusime erinevate talutöödega. Eriti meeldis meile vanaaegse pesumasinaga pesu pesemine, kapsaste riivimine, nugade teritamine ja linatööd.
Talupäeva lõpuks saime ise teha mulgi korpi.

Metsapäeval matkasime metsas. Juhendaja tutvustas meile puid, põõsaid, seeni ja taimi. Õppisime metsamärke lugema, leidsime värsked punahirve jäljed ja uudistasime mägra koopaid. Suurt elevust pakkusid erinevad söögi- ja mürgiseened. Tegime puulehtedest ja viljadest maastikukunsti - pärnalehtedest südame ja käbidest metsapitsa. Tuletasime meelde, kuidas käituda metsas seda kahjustamata.
Matk oli kõhud väga tühjaks teinud. Peale võileibade söömist saime küpsetada lõkkel tokikooke. Lõpetuseks meisterdasime taimedest toredaid järjehoidjaid. 

Õppekäigud nii talus kui metsas olid väga õpetlikud. Saime palju uusi oskusi ning teadmisi. 

Täname Sind südamest Lilli Ly, et Mulgimaa traditsioonilist, kuid siiani toimivat maaelu, vanu töötegemise viise, käsitööd, toite, tavasid, lugusid ja mänge tutvustasid ning metsatarkusi meie õpilastele õpetasid. 

Õppekäigud said teoks tänu õpetaja Liia kirjutatud projektile „Mulgi keelt, kultuuri ja kodukandi pühapaiku tutvustavad tegevused Tõrva Gümnaasiumi õpilastele“. Õues õppimine on ikka väga äge! 

Mõnusat sügise nautimist looduses kõigile!

Tunnustame tublisid lugejaid!

21:03 21. september 2023

⭐ Tunnustame Valga Keskraamatukogu Suvelugemise programmist osavõtjaid:

🏆 Delissa Seemen 3b klassist luges läbi 19! raamatut ning sai tunnustatud Suvelugemine 2023 VÕITJA medaliga.

🏆 Emma Pisartšik ja Triin Kivit 2b klassist lugesid suve jooksul läbi viis raamatut.

Kõik kolm tüdrukut vastasid loetud raamatute põhjal küsimustele ainult õigete vastustega!

Maailm kuulub neile, kes loevad!

GLOBE loodushariduslik reis Karula Rahvusparki

14:36 18. september 2023

Tõrva Gümnaasiumi GLOBE eestlaste (5.a klass) ja ukrainlaste
(alates 5. klassist) loodusretk toimus Karula Rahvusparki
15. septembril. Ukraina õpilastega oli kaasas õpetaja Людмила Вікуліна. Retke juhtis Tõrva Gümnaasiumi GLOBE kordinaator Merje Saarniit.

Kohale jõudes rahvusparki tegime kohe koos atmosfäärivaatlused. Määrasime tuule suuna ja kiiruse, pildistasime pilvi ja vaatlesime taeva selgust, lõpuks mõõtsime temperatuuri ja saatsime andmed raportis GLOBE OBSERVER´i kaudu teele.

Tutvustades ja lõimides mängisime Eesti rahvuslikke mänge: uka - uka, harkkull. Jõudsime selle lühikese ajaga veel teha lõket ja külastada Karula Rahvuspargikeskust, et tutvustada ukrainlastele Eesti kultuuri koos loodushoiuga.

Kõik osalejad jäid GLOBE õppekäiguga väga rahule ja tekkisid uued plaanid tegutsemiseks.

Täname GLOBE Eestit, USA saatkonda, kelle toel sai selline üritus tehtud!

GLOBE Eesti Liikuma Kutsuv Kool U.S. Embassy Tallinn, Estonia NASA - National Aeronautics and Space Administration The GLOBE Program #GLOBEõppekäik #observer

Auhinnasõit Võrumaale

10:48 14. september 2023

Missuguste puudega koos võivad kasvada kivipuravikud?

Millisel fotol on kujutatud aasta linnu saba?

Nendele ja mitmetele teistele küsimustele tuli leida vastused interneti ja ema-isa abiga. Koos vaatasime vastused üle ning saatsime RMK Metsaviktoriini võistlusele. Kevadel rõõmustasime teate üle, et saame auhinnahinnaprogrammi ja bussikompensatsiooni 200 euro ulatuses ühte RMK külastuskeskusesse.

Meie auhinnasõit viis Hinni kanjonisse ning Rõuge Ööbikuorgu. Saime teada, et Rõuge ürgorus on lähestikku 7 järve, millest Rõuge Suurjärv on Eesti sügavaim. Matk lõppes 30-meetrise Pesapuu otsa ronimisega ning sealt nautisime vaadet üle ilusa Ööbikuoru. Tagasiteel põikasime Urvastesse, kus mõõtsime meie puude kuninga - Tamme-Lauri tamme ümbermõõdu. 

Päev oli pikk, väsitav, aga väga tore.
 

Aitäh koolile, kes toetas meie sõitu puuduva rahasummaga

Aitäh Elisabethi ja Emma emale, kes meiega sõidu kaasa tegid.

Aitäh kokatädidele kaasa pandud tervisliku burgeri eest.

16.08.2023 13:32

Kantselei suletud

15.08.2023 08:11

Raamatukogu annab teada

26.06.2023 10:02

Kooli kantselei avatud

05.06.2023 14:31

Spordipäev 2.0


Uudiste arhiiv

Aadress

Kontakt

     Puiestee 1, 68606      tel 54300636
     Tõrva linn      e-post kool@torva.edu.ee
Greaton CMS