10. klassi tarkused Tartust

30. aprillil külastas meie kooli 10. klass Tartu Ülikooli Chemicumi ja Rahvusarhiivi Tartu uurimissaali.

Päev algas Chemicumis loenguga taastuvenergiast, kus meile räägiti erinevatest energiatootmise vormidest ja nende mõjudest keskkonnale, tagajärgedest, mis võivad kaasneda kliima soojenemisega ning võisime pidada ka huvitavat diskussiooni loengupidajaga erinevate suurriikide panusest kliimasoojenemise aeglustamisele.

Peale seda läksid loodus- ja sotsiaal-humanitaarsuund lahku ning sotsiaal-humanitaarsuund liikus edasi Rahvusarhiivi Tartu uurimissaali. Saime seal sooja vastuvõtu ning edasi tehti meile ekskursioon arhiivis. Arhiivis saime teada rahvusarhiivi ajaloost ja üldse arhiivi tähtsusest Eesti ajaloos, tutvusime erinevate esemetega, mis olid arhiveerimisel ja saime teada, kuidas neid säilitatakse ja miks kõik ajaloolised säilitusviisid ei kõlba, näiteks et kõiki Nõukogudeaegseid dokumente ei saa oma originaalkarpides hoida!

Tutvusime ka arhiivitöötajate päevaste tegevustega: nägime oma silmadega, kuidas E. Viiralti ,,Berberi tüdruk kaameliga” koopia pealt prooviti oksüdeerunud tinti eemaldada, ja milline keeruline ning närvesööv protsess see olla võib.

Edasi sai sotsiaal-humanitaarsuund osaleda arhiivi õpitoas ,,Vana allikas, uus skandaal”, kus saime ise arhiivis olevate materjalide abil leida infot vanade artiklite kohta, lõpuks diskuteerisime, kuidas siduda oma artikkel tänapäeva sündmustega.

Loodussuuna õpilased said aga osa rollimängust, kus meile anti otsustada, kas rajada meretuulepark või mitte, ning oluline oli põhjendada oma seisukohti. Vahvad alter-egod välja valitud, sai mäng alata. Mängus olevad ,,poliitikud” said planeerida oma kampaaniaid rahva soovide järgi ning lõpuks valisid ,,kodanikud” endale meelepärase poliitiku - tulemus oli humoorikas! Peale rollimängu läksime töötuppa ja panime kokku süsteemi, millega saame toota hüdrolüüsi abil elektrit. Toodetud elektriga panime lausa propelleri tööle. Kui süsteemid koos, leidis aset ka tuline võistlus selle peale, kelle süsteem töötas kõige kiiremini. Päeva lõpetuseks oli Chemicumis ringkäik, mille käigus nägime Chemicumi ehitatud vesiniku tootmise süsteemi, mis muudab päikesevalguse vesinikuks. Seal on ka auto vesinikuga tankimise võimalus (Eesti esimene, aga jätkuvalt ilma tanklaloata). Chemicumi keldris saime näha ka pliiakusid, kus liigne energia salvestatakse.

Kümnendikud nautisid väga õppereisi! Koju jõudnud, oli kõigil kotitäis uusi teadmisi ja rõõmus meel pealekauba.

Autor Sophie-Vanessa Õispuu 10a

17:04 07. mai 2024